„Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“ Vilkijos žemės ūkio mokykloje

Bet visa ko pradžia ten, toli vaikystėje, kur žmogus pirmą kartą supranta, kad pasaulyje jis gyvena ne vienas, kad ir jo rankos, ir širdis privalo ką nors pridengti nuo skausmo, prievartos, melo, kad ir jis privalo būti žmogus. Tai aukščiausia ir sunkiausia pareiga. 
Justinas Marcinkevičius

Mūsų mokykla prisijungė prie jau aštuntą kartą visoje Lietuvoje vykstančios „Vaikų linijos“ iniciatyvos „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“ (http://www.bepatyciu.lt/). Iniciatyvos dalyviai ir kiekvienas žmogus šiemet raginami nelikti nebyliais patyčių, smurto liudininkais, aktyviai reaguoti, ištiesti pagalbos ranką ir taip prisidėti, mažinant patyčių skaičių šalyje.

„Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“ mūsų mokykloje prasidėjo simboliniu pasisveikinimu pirmadienio rytą su gražiais rašytiniais ir žodiniais palinkėjimais. Ekrane mokyklos foje buvo demonstruojama įvairi edukacinė vaizdo medžiaga, skatinanti kurti saugesnę mokyklą ir saugesnę visuomenę.

Grupės valandėlių „Patyčios socialiniuose tinkluose“ metu paaiškėjo, kad moksleiviai ir mokytojai dažniausiai patyčias pastebi internete. Moksleiviai buvo raginami internete, ypač socialiniuose tinkluose, elgtis atsakingai ir pagarbiai. Aptartos neatsakingo elgesio internete psichosocialinės bei teisinės pasekmės. Aptarti veiksmai, kurių reikėtų imtis susidūrus su patyčiomis virtualioje erdvėje.

Rankų lenkimo varžybos – renginys, vykstantis kiekvienais metais mūsų mokykloje per veiksmo savaitę „Be patyčių“ . Jis skirtas suartinti mokinius, puoselėti gražius draugyste grįstus santykius. Ilgosios pertraukos metu varžybų šurmulys sukeltas muzikos garsų bei mokinių juoko pripildo mokyklos erdvę, nuteikia pozityviai. Šis draugiškas renginys yra mokinių iniciatyva, kurioje mielai dalyvauja ir mokyklos darbuotojai.

Mokiniai ir mokytojai dalyvavo diskusijoje „Jei aš būčiau Tu“. Labai daug gražių minčių, idėjų, pasiūlymų išsakė mokiniai.

Savivertės stiprinimo pratybomis siekta pabrėžti mūsų minčių, jausmų ir elgesio sąsajas. Kasdien raskime bent vieną savo gerųjų savybių, taip sustiprinsime arba atkursime savo vertę. Žema savivertė yra ir patyčių priežastis, ir jų pasekmė. Ir tie, kurie tyčiojasi iš kitų, ir tie, iš kurių tyčiojamasi, dažnai pasižymi žema saviverte. Ugdykime, stiprinkime savivertę, ir mažės bet kokio negatyvaus elgesio, tame tarpe ir patyčių. Mūsų mokyklos mokinių, atlikusių šį pratimą, gerųjų savybių TOP 10:

  1. mandagi (-us)
  2. linksma (-as)
  3. nuoširdi (-us)
  4. draugiška (-as)
  5. rimta (-as)
  6. gera (-as)
  7. kultūringa (-as)
  8. užjaučianti (-is)
  9. veikli (-us)
  10. smagi (-us)

Mokyklos mokiniai kovo 23 d. Vilkijos vaikų lopšelio – darželio auklėtiniams suvaidino spektakliuką apie „baltas ir juodas aveles“. Mažieji žiūrovai buvo sužavėti pamokančiu spektakliu, o jaunieji artistai džiaugėsi, kad buvo suprasti.

 

Šią dieną vyko ir inkilų kėlimo akcija ,,Paukščiai grįžta į namus“. Tai šventė ne tik grįžtantiems paukščiams, bet ir žmogui, o ypač mokiniams. Lauksime parskrendančių paukštelių, kurie savo skardžiais balseliais suoks, čiulbės, klegens ir savo giesmelėmis sveikins mus šilto pavasarėlio sulaukusius.

 

Mokiniai įsijungė į bendrą veiklą – „Draugystės knygos“ kūrimą. Kiekvienas piešė piešinius, rašė palinkėjimus vieni kitiems, dalinosi savo mintis apie draugystę.

Penktadienį kovo 24 d. dar vienas tradicinis renginys, skirtas mokyklos bendruomenės susibūrimui - „Draugystės pyragas“. Susibūrėme ilgosios pertraukos metu prie arbatos puodelio, aptarėme veiksmo savaitės renginius bei džiaugėmės artėjančiomis Šv. Vėlykomis, pavasario atostogomis, vaišinomės bei gyrėme skaniai iškeptą V23 gr. mokinių ir jų mokytojos draugystės pyragą. Aktyviausiems savaitės „BE PATYČIŲ“ dalyviams buvo įteikti diplomai.

Kovo 28 d. moksleivių laukia išvyka į kino teatrą „Romuva“, kur projektas „Mokausi iš kino“ siūlo pažiūrėti ir aptarti režisieriaus Guillaume Senez filmą „Išsaugotas“ (2015 m.). Tai drama apie jaunuolių moralę ir atsakomybės jausmą itin sudėtingoje situacijoje.

Aštuntosios „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ renginiai Lietuvoje ir mūsų mokykloje kiekvienam primena aukščiausią ir sunkiausią pareigą – būti žmogumi. Stenkimės kurti ne tik saugesnę mūsų mokyklą, bet ir kitas vietas, kur tik mes esame, kad savaitė be patyčių niekada nesibaigtų ir peraugtų į gyvenimą be patyčių, pasaulį be patyčių.

Dėkoju „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ darbo grupės narėms, padėjusioms pasirengti. Tai socialinei pedagogei Jūratei Perekopskienei ir psichologei Laimai Joniūnaitei.

 

Neformaliojo švietimo organizatorius Virginijus Štilpa